صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
به دنبال بازبینی در تجارت خارجی کشور هستیم/ توسعه متوازن را با استفاده از توانمندی شرکت‌های بزرگ و برتر در دستور کار داریم/ مدیریت راهبردی بازار از اهم برنامه هاست

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت که به همراه حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و دیگر معاونان خود در دهمین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران حضور پیدا کرده بود، گفت: به صورت جدی به دنبال بازبینی تجارت خارجی کشور هستیم.

به گزارش ‌روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از خبرگزاری شاتا، علیرضا رزم حسینی در نشست با اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه به صورت جدی به دنبال بازبینی تجارت خارجی کشور هستیم، اظهار داشت: دخالت‌های دستگاه‌های غیر مرتبط را در حوزه تجارت خارجی کاهش می‌دهیم و بر اساس قانون و با حمایت ارکان نظام، دولت، همکاری و تعامل تشکل‌ها، انجمن‌ها و بخش خصوصی به وظایف خود در این حوزه بر می‌گردیم.

تسهیل فرآیندهای کسب و کار از جمله برنامه‌هاست

وی با تاکید بر اینکه در حوزه کسب و کار به دنبال تسهیل امور برای انجام بهتر فرایندها هستیم، گفت: صدور کارت‌های بازرگانی را تسهیل می‌کنیم و سخت گیری هایی که در فرآیندهای صدور کارت بازرگانی از جمله ثبت اقامتگاه اداری و تجاری وجود دارد باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه به دنبال شرایط بهتر برای انجام فرآیندهای مرتبط با کسب و کار با حذف بخشنامه‌های زائد هستیم، تصریح کرد: بخشنامه‌های خلق الساعه را در این مدت که در وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول بوده‌ام، حذف کرده‌ام.

مدیریت راهبردی بازار را در دستور کار داریم

رزم حسینی با تاکید بر اینکه مدیریت راهبردی بازار را از دیگر برنامه‌های خود می‌داند، افزود: مدیریت دستوری را قبول نداریم، البته این تغییرات هزینه بر است اما با حمایت ارکان مختلف دولت، نظام و بخش خصوصی این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی ترخیص کالاها از گمرکات را از جمله برنامه‌ها برای رفع موانع بازار و مدیریت راهبردی دانست و گفت: این تسهیل روند با پیگیری‌های انجام شده تداوم خواهد یافت.

وزیر صمت همچنین با اشاره به تشکیل چندین شورا در وزارت صمت از جمله شورای معادن و صنایع معدنی، شورای بازرگانی داخلی و بازرگانی خارجی از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، تشکل‌ها و بخش خصوصی خواست که مسائل مرتبط را با این شوراهای تخصصی در میان بگذارند.

تصویب ابلاغیه‌های جدید صادراتی با تعامل وزارت اقتصاد، گمرک و بانک مرکزی

رزم حسینی به تعامل خوب این وزارتخانه با بانک مرکزی، گمرک و وزارت امور اقتصادی و دارایی اشاره کرد و افزود: کارهای خوبی در این حوزه شروع شده است و تصویب ابلاغیه‌های جدید صادراتی در ستاد اقتصادی دولت نمونه‌ای از این همکاری‌های خوب و تأثیرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه اگر می‌خواهید اقتصاد شفاف باشد، باید بخش خصوصی حمایت شود، تصریح کرد: مجموعه ارکان حکومت پشت سر برنامه‌های وزارت صمت است و به اداره این وزارتخانه با استفاده از ارکان حکومت، قوه قضائیه و تعامل با بخش خصوصی اعتقاد داریم.

وزیر صمت با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تولید و کارآفرینی بیان کرد: مقام معظم رهبری کارآفرینان و تولیدکنندگان را عابدین می‌خوانند، در همین راستا باید برداشت‌ها نسبت به کارآفرینی و ثروت‌آفرینی به خصوص در این شرایط سخت کشور، تغییر داده شود.

توسعه متوازن کشور با استفاده از توانمندی شرکت‌های بزرگ و برتر

رزم حسینی از برنامه این وزارتخانه برای توسعه متوازن کشور با استفاده از توانمندی‌های شرکتهای بزرگ و برتر کشور خبر داد و گفت: کشور را باید تولیدکنندگان و کارآفرینان بچرخانند نه هزینه‌های دولتی و باید مدیریت توسعه را به شرکت‌های نامدار و بزرگ بدهیم.

گفتنی است در این جلسه اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به بیان مهمترین نقطه نظرات خود در حوزه‌های مختلف پرداختند.

مشکلات حوزه صدور کارت بازرگانی، افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات برای کاهش ریسک‌های صادراتی، حذف و کاهش بخشنامه‌های زائد و قوانین دست و پا گیر، مشکلات تجارت خارجی، حفظ سرمایه‌های بخش صنعت، تأمین مواد اولیه کارخانجات، استفاده و بهره گیری از ظرفیت‌های قانونی معادن، مشکلات بخش صنایع کوچک و متوسط، تأمین مالی بنگاه‌ها، ظرفیت‌ها و مسائل تجارت فرامرزی از جمله موارد مطرح شده در این جلسه بود.

در این جلسه همچنین از تلاش‌های وزارت صمت در تصویب سیاست‌های جدید ابلاغی توسط ستاد اقتصادی دولت، تعامل با بخش خصوصی و برنامه‌های وزارت صمت در اصلاح صنعت خودرو و فولاد تقدیر به عمل آمد.

 

 

 

 

 تاریخ انتشار:1399/10/07  ساعت درج:٢١:٢٨  شماره خبر:٩٧١٧  بازدید:555

  نسخه چاپي


خروج