صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
احتمال آزاد شدن صادرات سیب‌زمینی به عراق از دوشنبه / ضرورت دقت در صادرات سیب‌زمینی به عراق

 

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به این که احتمال دارد صادرات سیب زمینی از روز دوشنبه هفتۀ جاری، به عراق آزاد شود، از صادرکنندگان خواست نهایت دقت را در صادرات محموله‌های صادراتی سیب‌زمینی به کشور عراق داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به اینکه واردات سیب‌زمینی به عراق احتمالا از دوشنبه این هفته،  ۲۶ آبان ماه هفتۀ جاری آزاد خواهد شد و با توجه به احتمال تراکم بیش از حد کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی در برخی پایانه‌های مرزی مشترک با کشور عراق و احتمال توقف و معطلی محموله‌های صادراتی در این مرزها و در نهایت افت کیفیت و فاسد شدن این نوع محصولات کشاورزی از جمله سیب‌زمینی، از تولیدکنندگان و صادرکنندگان خواست تا قبل از ارسال محموله‌های خود به پایانه‌های مربوطه، دقت و بررسی لازم را در خصوص انتخاب نوع پایانه برای انجام عملیات صادرات به عمل آورند.

وی همچنین به صادرکنندگان توصیه کرد به منظور جلوگیری از افت کیفیت محصولات صادراتی کشورمان به ویژه سیب‌زمینی، استاندارهای کیفی، بهداشتی و بسته‌بندی را رعایت کنند.

گفتنی است، دولت عراق به منظور حمایت از تولیدات داخلی خود،  واردات ۳۰ قلم محصولات کشاورزی از جمله سیب‌زمینی را محدود به فصل‌های زمانی خاصی کرده و خارج از زمان‌های مقرر اجازه واردات را نداده و یا با عوارض زیادی وضع کرده است.

یادآور می شود، بر اساس تصمیم دولت عراق، واردات سیب‌زمینی به این کشور از تاریخ ۲۱ فروردین سال جاری تا ۲۵ آبان‌ماه  مشمول عوارض ۶۰۰ دینار در هر کیلوگرم بوده که قرار است از روز دوشنبه این هفته محدودیت مذکور لغو و اجازه واردات سیب‌زمینی بدون پرداخت عوارض فوق صادر شود.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1399/08/25  ساعت درج:١٦:٣٢  شماره خبر:٩٦١٩  بازدید:835

  نسخه چاپي


خروج