صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
افزایش سهم کشورهای همسایه از صادرات ایران

 

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در نیمه اول امسال، 15 کشور همسایه، 70 درصد از سهم صادرات ایران را به خود اختصاص داده و این در حالی است که سال ۹۷، سهم کشورهای همسایه از صادرات ۵۵ درصد و سال ۹۸، این رقم به ۶۰ درصد رسید بود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در گفتگو با برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما با اشاره به اینکه ایران در سال گذشته بیش از 24 میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه انجام داده است، اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بر ظرفیت‌های موجود و طبق سوابق صادراتی کالا و اقلام مورد نیاز کشورهای همسایه، هم اکنون ظرفیت ۱۲۵ میلیارد دلاری صادرات به این ۱۵ کشور وجود دارد.

وی با اشاره به کاهش 14 درصدی تجارت در سطح بین‌المللی افزود: به دلیل شیوع کرونا در جهان، کشور‌هایی که بیشتر درگیر کرونا شدند و مرز‌های زمینی آن‌ها بسته شد با کاهش صادرات بیشتری روبه رو شدند.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: بسته شدن و محدودیت در مرزها در مورد کشورمان که 20 مرز مشترک با کشورهای هدف صادراتی دارد نیز ضربۀ بزرگی به اقتصاد ما وارد آورد.

زادبوم در خصوص افزایش صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ویژه روسیه و قزاقستان در دوران کرونا گفت: با بازگشایی مرز‌های زمینی با کشور‌های همسایه، کاهش صادرات از ۵۰ درصد در فروردین، به ۳۴ درصد در پایان ۶ ماه اول امسال رسید.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه برای افزایش موافقت‌نامه‌های تجاری با سایر کشورها، الزام رسیدن به تعادل در مبادلات تجاری مطرح است، اضافه کرد: محدودیت‌های تجاری با کشورهایی که موافقت‌نامه داریم باید کاهش یاید و واردات را به سمت کشورهایی سوق دهیم که صادرات بیشتری داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح علل اختلاف زیاد کاهش صادرات و واردات، توقف صادرات گاز به ترکیه را یکی از دلایل آن عنوان کرد و بیان داشت: صادرات ایران به ترکیه در ۵ ماه اول سال جاری ۵۱۳ میلیون دلار برآورد شده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این رقم ۲ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار بوده است و این اختلاف ۲ میلیارد دلاری به علت صادر نشدن گاز طبیعی ایران به این کشور است.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد: عامل موثر دیگر بر کاهش صادرات، بسته بودن دو ماهۀ مرز‌های بسیاری از کشور‌های همسایه بر کالا‌های وارداتی به علت شیوع کرونا است که هنوز این محدودیت در واردات کالا به ترکمنستان ادامه دارد.

زادبوم گفت: علاوه بر این، پس از بازشدن مرز‌ها، به علت تراکم کامیون‌های حمل بار در مرز‌ها با کندی در صادرات مواجه شده ایم که البته ممکن است هنوز هم در برخی مرز‌ها شاهد این کندی باشیم.

وی با اشاره به سیر صعودی صادرات کشور در دو ماه اخیر گفت: اگر وضع تجارت خارجی و صادرات به همین شیوه ادامه داشته باشد، می‌توان امیدوار بود که صادرات کشور در مدت باقی‌مانده از سال جاری نسبت به نیمه اول سال بیشتر شود.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران مهم‌ترین چالش صادرات به کشورهای همسایه را ضعف زیرساخت‌های تجاری و پایانه‌های مرزی و عدم حمایت مناسب صادرکنندگان از سوی شبکه بانکی کشور دانست و افزود: سازمان توسعه تجارت ایران بسته حمایت از صادرات را به کمک اتاق بازرگانی و‌ کنفدراسیون صادرات به سمت حل مشکلات پایانه‌های مرزی سوق داده‌ است.

زادبوم همچنین با تأکید بر لزوم انسجام فرماندهی واحد در مرزها به عنوان عامل تعیین کننده در توسعۀ صادرات به کشورهای همسایه،تاکید کرد: تعدد تصمیم‌گیری و بخشنامه‌ها به تجارت خارجی آسیب زده و باید این امر ساماندهی شود که البته و در شرایط حاضر بخشی از این تصمیمات به دلیل وضعیت خاصی کشور و محدودیت های کرونایی و تحریم ها است.

 

 

 تاریخ انتشار:1399/07/21  ساعت درج:١٣:٠٢  شماره خبر:٩٥٤٦  بازدید:1327

  نسخه چاپي


خروج