صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
زادبوم در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد:
تعامل برای رفع مشکل سامانه کارت بازرگانی

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بر تعامل دستگاه‌ها برای رفع مشکل سامانه کارت بازرگانی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، حمید زادبوم در این نشست به دفاع از  انتقال فرايند كارت بازرگاني به سامانه يكپارچه اعتبارسنجي و رتبه بندي كارت بازرگاني براي صدور و تمديد   کارت بازرگاني پرداخت و با بیان اینکه این اتفاق بر اساس تكاليف قانوني و به دنبال توافق صورت گرفته طی سال گذشته میان اتاق ایران و وزارت صمت، صورت گرفته است، افزود: این مساله باید از بهمن‌ماه سال گذشته توسط قائم مقام وقت وزارت صمت ابلاغ شده و بايد اجرایی می‌شد که بلاتکلیف مانده بود و در نهایت طی توافق تیرماه امسال، مقرر شد از ابتدای مردادماه سال جاری رویه صدور و از ١٥ مرداد ماه تمدید کارت بازرگانی به سامانه جامع تجارت منتقل شود.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه سامانه جدید بدون ایراد و اشکال نیست، افزود: باید اتاق بازرگانی و وزارت صمت با سعه صدر نسبت به رفع مشکلات مشارکت کنند و همه بايد از سيستمي شدن امور تجار كه هم كم هزينه تر است و هم سرعت بيشتري در انجام امور دارد و هم دقت بيشتري نسبت به رويه هاي دستي و غير سيستمي دارد استقبال و حمايت كنند.

آخرین آمارها از وضعیت تعهدات ارزی

در ادامه این نشست رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران به آخرین آمار از میزان عدم بازگشت ارزهای صادراتی اشاره کرد و گفت: از فروردين ٩٧ تا پايان ٩٨  ، بدون بخش فرآورده‌های نفتی، گاز و بنزین، ۲۱ هزار و ۱۸۴ رکورد صادركننده ، صادرات انجام داده اند و حدود ۱۷ میلیارد دلار  تعهد ايفا نشده دارند كه از سوی بانک مرکزی اعلام شده که از این میزان، در حدود ۱۰ هزار رکورد فاقد کارت بازرگانی بوده که مربوط به دیگر بخش‌ها مانند پیله‌وری و مرزنشيني و ... می‌شود و برآورد می‌شود ۲۵ درصد از کل تعهدات ارزی ایفا نشده به این بخش مربوط باشد. همچنین 2200 صادرکننده نیز صد در صد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند که جای تقدیر دارد.

 

 

 تاریخ انتشار:1399/06/26  ساعت درج:٠٩:٤١  شماره خبر:٩٤٦٨  بازدید:1317

  نسخه چاپي


خروج