صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
زادبوم در شبکه خبر
هدف حمایت از صادرکنندگان متعهد است

 

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در برنامه گفت و گوی خبری شبکه خبر با بیان اینکه بحث تعهدات ارزی 22 فروردین 97 شروع شد گفت: از 22 فرودین 97 تا پایان سال 98، صادرات غیرنفتی بیش از 80 میلیارد دلار بوده است اما تعهدات ارزی به این میزان نیست.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم افزود: در سال 97 به دلیل مشکلات در قیمت‌گذاری کالای صادراتی در گمرکات ، بانک مرکزی 20 درصد تخفیف برای صادرکنندگان قائل شد. لذا میزان تعهدات صادرکنندگان در سال 97 حدود 20 درصد کمتر از میزان صادرات کشور است.

وی ادامه داد: لذا حدود 55-56 میلیارد یورو صادرات غیرنفتی کشور در این مدت بوده است که اگر بخشی از این صادرات را که مربوط به فرآورده‌هایی است که بازگشت آنها با ارز 4200 تومانی بوده است؛ مثل بنزین و ... کنار بگذاریم، تقریبا 50 میلیارد یورو تعهدات ارزی صادرکنندگان طی سال‌های 98-97 خواهد بود که سر رسید سال 97 در دی‌ماه 98 بوده است و سر رسید سال98 در پایان تیرماه 99 بوده است.

زادبوم افزود: براساس اعلام بانک مرکزی و آمار صادراتی که بانک مرکزی از گمرک ج. ا. ایران گرفته است، اگر گاز و فراورده های نفتی وکالاهایی که دولتی است را کنار بگذاریم، حدود 50 میلیارد یورو باید ارز به کشور باید برگردد که حدودا 33 میلیارد یورو آن برگشته است و تقریبا 17 میلیارد یورو آن باقی مانده است. مازاد این 17 میلیارد یورو هم تعهدات ارزی است که مربوط و به شرکت‍ها و اقلامی است که مربوط به دولت است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ادامه داد: با توجه به اینکه در ۲۴ تیرماه سال جاری وضعیت تعهدات ارزی سال ۹۷ و ۹۸ و همچنین مقرارت بازگرداندن ارز در سال جاری ابلاغ شد، بر اساس مقررات صادرات و واردات، به کارگروه پایش رفتار تجاری اختیاراتی داده شد.

بر این اساس این کارگروه می‌تواند، اگر در رفتار تاجری، سوء رفتار دیده شود، کارت بازرگانی وی را تعلیق و یا ابطال کند. در آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات تبصره بند ۶ ماده ۱۰ تشکیل کارگروه پایش رفتار تجاری دیده شده و بر همین اساس این کارگروه به همین منظور به ریاست بنده و با حضور نمایندگان بانک مرکزی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و گمرک تشکیل شده است.

وی ادامه داد: افرادی که تعهدات ارزی دارند یا تولید هستند یا غیر تولیدی. در صورتی که شرکت‌های تولیدی صادرکننده تعهدات ارزی سال ۹۷ و ۹۸ خود را مطابق نظر بانک مرکزی تا ۳۱ شهریور ماه سال جاری ایفا نکنند، کارت بازرگانی آن‌ها تعلیق می‌شود. برخی از غیر تولیدهاکه صرفا بازرگان هستند و صفردرصد ایفای تعهد کرده اند در هفته اول تیرماه کارت آن‌ها تعلیق شد، مابقی غیر تولید‌ها که دارای کارت بازرگانی هستند، بر اساس اطلاعات بانک مرکزی که در ۲۹ مرداد ماه به ما اعلام شد، افرادی که صفر درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند کارت آن‌ها نیز تعلیق خواهد شد.

وی ادامه داد: افرادی که بین یک تا ۳۰ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند در ۱۵ شهریور ماه و افرادی که بین ۳۱ تا ۶۹ درصد تعهدات ارزی را ایفا کرده باشند، در ۳۱ شهریور ماه کارت بازرگانی آن‌ها تعلیق می‌شود. همچنین پس از ارزیابی تعداد کارت‌های تعلیق شده ممکن است درصورت عدم ایفای تعهد، پس از گذشت یک ماه از تعلیق، کارت آن‌ها ابطال و برای دریافت مجدد باید ابتدا مراحل ثبت نام را بگذرانند.

زادبوم افزود: بر این اساس غیر تولیدی‌ها باید بالای ۷۰ درصد ایفای تعهد کنند تا نهایتا در ۳۱ شهریور کارت آن‌ها تعلیق نشود و پس از ایفای تعهد، بانک مرکزی طی نامه‌ای به کارگروه اعلام می‌کند که این فرد تعهدات خود را ایفا کرده و نیازی به تعلیق نیست.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: افرادی که کارت آنها در مرحله اول کارت آنها تعلیق یا ابطال می‌شوند افرادی هستند که صفر درصد تعهد ارزی داشتند. تیرماه حدود 2500 کارت بازرگانی تعلیق شد اما از تیرماه تا امروز حدود 400 نفر از این افراد تعهد ارزی خود را ایفا کردند. بانک مرکزی به ما اعلام کرد و کارت این افراد همین هفته باز شد.
به گفته وی2100-2200 شرکت بازرگانی هستند که تعهدات ارزی صفر درصد داشتند که در این هفته کارت بازرگانی آنها تعلیق خواهد شد

 

 

 تاریخ انتشار:1399/06/04  ساعت درج:١٩:٤٢  شماره خبر:٩٣٩٥  بازدید:1623

  نسخه چاپي


خروج