صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
تأکید بر جدیت دستگاه‌ها در اجرای مطلوب موافقت‌نامه اوراسیا

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در جلسه هماهنگی برای اجرای موافقت‌نامه موقت ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اشاره به پروتکل امضا شده بین طرف اوراسیایی و کشورمان در اولین نشست کارگروه مشترک موافقت‌نامه و ابلاغ اقدامات مورد نیاز و الزامات دستگاه‌ها جهت پیگیری نتایج توافقات، به لزوم هماهنگی و جدیت دستگاه‌ها در جهت اجرای مطلوب موافقت‌نامه مذکور تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این نشست با بیان ضرورت برگزاری سریع‌تر کارگروه‌های فرعی جدید در حوزه همکاری گمرکی، اقدامات فنی TBTو اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی SPS بین نمایندگان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، از دستگاه‌های ذی‌ربط خواست اقدامات در زمینه آماده‌سازی محتوای تخصصی و دستور کار مربوط به کارگروهای فرعی را سرعت بخشند.

وی تأکید کرد: در این مسیر سازمان توسعه تجارت ایران همکاری و هماهنگی لازم را با دستگاه‌های مربوط و طرف اوراسیایی به عمل خواهد آورد. 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به انتشار برخی آمارها و اطلاعات نادرست در زمینه موافقت‌نامه مذکور، اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان مسئول موافقت‌نامه‌های تجاری امکان تحلیل‌های آماری صحیح و ارائه اطلاعات تخصصی در زمینه این گونه موافقت‌نامه‌ها و به ویژه موافقت‌نامه فی‌مابین ایران و اوراسیا را داشته و لازم است در این حوزه اطلاعات این سازمان ملاک قرار گیرد. 

زادبوم  رشد ۶۳ درصدی صادرات ایران به اوراسیا در اقلام مشمول موافقت‌نامه مذکور از زمان اجرایی شدن آن، عملکرد و اجرای موافقت‌نامه را مثبت ارزیابی کرد و همکاری بین تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط جهت کمک به اجرای صحیح این موافقت‌نامه و توسعه همکاری‌ها با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را ضروری دانست.

وی همچنین با اشاره به برگزاری جلسه با مقام اوراسیایی در سالگرد اجرایی شدن موافقت‌نامه که در آبان‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد، برای بررسی آغاز مذاکرات تجارت آزاد فی‌مابین، در خصوص نحوه ارائه فهرست منفی کالایی توسط دستگاه‌ها برای مذاکرات آتی توضیحاتی عنوان کرد.

در این جلسه نمایندگان دستگاه‌ها، اقدامات انجام شده در چارچوب اجرای توافقات با اوراسیا را ارائه دادند و پیشنهادات خود در زمینه بهبود زمینه‌های ساختاری اجرای موافقت‌نامه به ویژه در بحث قواعد مبداء را  اعلام کردند.

گفتنی است، موافقت‌نامه موقت برای تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (شامل روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان) پس از دو سال مذاکره با سرپرستی سازمان توسعه تجارت ایران، در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت ایران و مقامات کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شد و پس از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی در تیرماه ۱۳۹۸ و تکمیل فرایند تصویب در کشورهای عضو، از ۵ آبان ۱۳۹۸ اجرایی شد.

لازم به ذکر است، این نشست با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط از وزارت امور خارجه، وزارت نیرو، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گمرک ج. ا. ایران، بانک مرکزی، سازمان سرمایه‌گذاری، سازمان حفظ نباتات، سازمان دامپزشکی، سازمان ملی استاندارد و اتاق بازرگانی ایران در محل سازمان توسعه تجارت ایران و برگزار شد.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1399/05/21  ساعت درج:١٩:١٦  شماره خبر:٩٣٣٣  بازدید:1747

  نسخه چاپي


خروج