صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
تسهیل در رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان فرآورده‌های دارویی و تجهیزات پزشکی

 

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور گفت: تسهیل در رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان حوزه فرآورده‌های دارویی و تجهیزات پزشکی امری مهم و غیرقابل اجتناب در گسترش صادرات این گروه از محصولات است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرهاد نوری با بیان این مطلب اظهار داشت:  تعامل مستمر و پویا میان ساختار صادراتی و ساختار صنایع تولیدی دارویی کشور، بهبود زیرساخت‌های صادراتی محصولات حوزه تجهیزات پزشکی و ارتقای توان صادراتی شرکت‌های تولیدی دارویی برای ورود به بازارهای جدید صادراتی از سیاست‌های اصلی سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی اصلی صادرات کشور است.

وی افزود: موانع موجود جهت ثبت دارو در سایر کشورها، مشکلات موجود در تامین مواد اولیه اعم از مواد تولید داخل و یا وارداتی، مشکلات موجود در بسته‌بندی و محدودیت در صدور مجوز صادرات توسط سازمان غذا و دارو به دلیل کمبود بازار داخل باعث شده ایران از کل صادرات مهم‌ترین صنعت تجارت امروزی دنیا سهمی اندکی داشته باشد.

در ادامه، میرابوطالب بدری، مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی با اشاره به تحقق صادرات 95 میلیون دلاری محصولات دارویی شیمیایی(فصل 30 کتاب مقررات صادرات و واردات) به وزن تقریبی 2400 تن طی سال 1398، گفت: این سازمان آمادگی دارد برای رفع مشکلات ترخیص مواد اولیه از گمرک و تسهیل در فرایند ورود موقت اقدامات لازم را مبذول کند.

همچنین حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به اینکه 97 درصد از نیاز دارویی کشور توسط شرکت‌های تولیدی داخلی برآورده می‌شود، گفت:  تامین ارز مورد نیاز صنایع دارویی و حذف ارز‌ دولتی باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای تولیدکنندگان این صنعت در تامین مواد موثر اولیه دارویی وارداتی شده است.

در ادامۀ این نشست، محمود بازاری، مدیر کل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی بازنگری در لیست اقلام صادراتی مجاز، مشروط مجاز و ممنوعه را به عنوان راهکاری مناسب در گسترش صادرات حوزه صنعت دارویی و تجهیزات پزشکی برشمرد و گفت: بازنگری در ممنوعیت‌های صادراتی در حوزه شوینده‌ها جهت حمایت از تولیدکنندگان این حوزه گامی سازنده و موثر در دوران کرونا خواهد بود.

گفتنی است، این جلسه به ریاست معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور مدیران اداره کل دارو و مواد تحت کنترل، اداره کل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی و اداره کل امور فرآورده‌های غذایی از زیرمجموعه‌های سازمان غذا و دارو (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

 

 

 تاریخ انتشار:1399/05/20  ساعت درج:٠٩:٥٠  شماره خبر:٩٣٢٩  بازدید:1706

  نسخه چاپي


خروج