صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
آینده روابط تجاری ایران و لبنان پس از انفجار اخیر در بیروت

 

مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران   گفت: تجارت ج.ا.ایران و لبنان در سال های گذشته بطور میانگین حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده که 80 درصد این میزان شامل صادرات ایران به این کشور بوده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا، فرزاد پیلتن در مورد تاثیر بمب‌گذاری در یکی از بنادر تجاری لبنان بر تجارت ایران با این کشور اظهار داشت: تجارت ج.ا.ایران و لبنان در سال های گذشته بطور میانگین حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده است. که ۸۰ درصد شامل صادرات و ۲۰ درصد به واردات ایران از این کشور اختصاص داشته است.

همجنین در سال ۱۳۹۸ حجم مبادلات تجاری دو کشور حدود ۵۰ میلیون دلار بوده است که شامل صادرات ۳۰ میلیون دلار صادرات و ۲۰ میلیون دلار واردات ایران از لبنان بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه لبنان در سال‌های اخیر جزو شرکای اصلی تجارت خارجی ج.ا.ایران قرار نداشته است، به نظر میرسد این حادثه تاثیر معنا داری بر  تجارت خارجی ج.ا.ایران نداشته باشد.

 با این وجود، می‌توان انتظار داشت که این موضوع در کوتاه مدت بر تجارت دو جانبه میان دو کشور آثار منفی خواهد داشت و با توجه به تخریب و احتمال تعطیلی بندر بیروت موجب کاهش نسبی تجارت میان طرفین شود.

مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: وقوع این انفجار و تخریب زیر ساخت‌های بندری - تجاری کشور لبنان و بویژه کشته و مجروح شدن برخی از شهروندان لبنانی موجب تاسف بسیار شده است و ابعاد این فاجعه بسیار دردناک در محاسبات و مناسبات تجاری فیمابین فاقد اهمیت است و در همین ارتباط نیز سرپرست محترم وزارت صنعت،معدن و تجارت در حال ارسال پیامهای جداگانه همدردی برای همتایان لبنانی خود هستند. 

وی اضافه کرد: با این وجود؛ با توجه به اینکه محصولاتی مانند پسته و فرش از جمله مهمترین کالاهای صادراتی کشور به لبنان محسوب می‌شود، این انتظار می‌رود که صادر کنندگان این نوع محصولات بتوانند از سایر مسیرها مانند خطوط هوایی بتوانند به صادرات خود به لبنان ادامه دهند.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1399/05/16  ساعت درج:١٣:٠٣  شماره خبر:٩٣١٣  بازدید:1801

  نسخه چاپي


خروج