صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
بی‌تاثیری رفع تعهد ارزی بر کاهش صادرات

 

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت:  اینکه گفته شود موضوع رفع تعهد ارزی باعث کناره‌گیری صادرکنندگان از موضوع صادرات و کاهش صادرات شده است، کاملا غلط است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از خبرگزاری فارس، حمید زادبوم در مورد دلایل کاهش صادرات در ۴ ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، گفت: صادرات کشور در ۲ ماه اول امسال تحت‌تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفت؛ به‌طوری‌که با بسته شدن مرزها امکان صادرات به کشورهای مختلف از بین رفت. هنوز هم ۲ مرز زمینی از جمله مرز زمینی کشورمان با ترکمنستان مسدود است، بنابراین کاهش صادرات موضوعی کاملا قابل پیش‌بینی بود.  البته صادرات تمامی کشورهای جهان تحت‌تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفت و حتی صادرات کشوری مانند چین که ماهانه از رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی برخوردار بود با شیوع ویروس کرونا کاهش یافت و مقایسه آمار صادراتی این کشور در ماه آوریل ۲۰۲۰ با آوریل ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که رشد صادرات فقط ۳ درصد بوده است. ما هم از این موضوع متاثر شده‌ایم ضمن اینکه تحریم، مشکلات ما را در این زمینه مضاعف کرد. 

 او در پاسخ به این سوال که برخی دست‌اندرکاران صادرات بخش خصوصی معتقدند که کاهش صادرات ناشی از فشار بانک مرکزی برای رفع تعهد ارزی است و با ادامه این روند حتی صادرات بیشتر نیز کاهش می‌یابد، حتی برخی می‌گویند وقتی بانک مرکزی نمی‌تواند پول‌های خود را به کشور وارد کند چگونه در شرایط تحریم از صادرکنندگان انتظار رفع تعهد ارزی را دارند، نظر شما در این باره چیست؟ آیا این موضوع بر صادرات تاثیرگذار بوده است؟ گفت: این حرف درست نیست، صادرکنندگان نباید خود را برای رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات با بانک مرکزی مقایسه کنند، بانک مرکزی تحریم است و طبیعی است که نتواند پول خود را به کشور وارد کند اما صادرکنندگان که تحریم نیستند. همه صادرکنندگان پول کالای صادراتی خود را دریافت می‌کنند. پول کدام صادرکننده آن طرف مرز مانده است؟ مگر صادرکننده تحریم شده که نتواند پول خودش را به کشور بازگرداند؟ این استدلال‌ها کاملا غلط است. در موضوع رفع تعهد ارزی هیچ شکی نیست. اگر در مورد روش‌های رفع تعهد ارزی بحث است باید مطرح شود تا حل شود. 

 زادبوم با بیان اینکه نظام رفع تعهد ارزی را قبول دارد و کمیته‌ای نیز با عنوان ماده ۲ این موضوع را تصویب کرده است، گفت: کمیته ماده ۲ نیز در شورای هماهنگی اقتصادی به تصویب رسیده است، لذا موضوع رفع تعهد ارزی عین قانون است. رفع تعهد ارزی مهم است و صادرات نیز در صورتی ارزشمند است که ارز آن به کشور بازگردد زیرا در غیر این صورت صادرات اصلا لازم نیست. ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و باید ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد. 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه بانک مرکزی مدت کوتاهی است که موضوع برخورد قانونی با صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی را انجام نداده‌اند مطرح کرده است، گفت: بنابراین این ادعا که صادرکنندگان از امر صادرات عقب‌نشینی کرده‌اند و همین موضوع بر کاهش تجارت ۴ ماهه اثرگذار بوده غلط است، زیرا در این مدت کوتاه این اتفاق نمی‌توانسته تاثیری بر صادرات داشته باشد.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1399/05/15  ساعت درج:٠٨:١٧  شماره خبر:٩٣٠٩  بازدید:1858

  نسخه چاپي


خروج