صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
به همت سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد:
نشست میز کشوری امارات با رویکرد توسعه صادرات محصولات کشاورزی

 

میز کشوری امارات با حضور معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با رویکرد بررسی موانع و راهکارهای توسعه صادرات محصولات کشاورزی، به ویژه صیفی‌جات، به امارات برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با اشاره به مطالعات ظرفیت سنجی صورت گرفته در سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص امکان افزایش صادرات محصولات کشاورزی به امارات اظهار داشت: رفع موانع و شناسایی راهکارهای جدید از جمله تاسیس و یا تجهیز پایانه های صادراتی در استانهای جنوبی و همجوار با امارات ضروری است.

وی همچنین بر لزوم تلاش برای تجهیز سیستم حمل و نقل دریایی به کانتیترهای یخچالدار جهت حمل محصولات کشاورزی جهت حفظ کیفیت این نوع محصولات و پیگیری های مستمر سازمان در این زمینه آمادگی تاکید کرد. 

محمود بازاری، مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران نیز بر ضرورت همکاری بیشتر وزارت راه و شهرسازی در زمینه تقویت زیرساختهای حمل و نقل محصولات صادراتی کشاورزی تاکید کرد و پیشنهاد داد حداقل ۵۰ درصد ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی صرف خرید قطعی کانتینر یخچالدار شود.

وی همچنین  به‌عنوان دبیر کارگروه توسعه صادرات به تصویب حل مشکل کانتیتر یخچالدار در شورای عالی صادرات  و همچنین به ارجاع موضوع افزایش بی رویه هزینه های حمل و نقل دریایی به سازمان حمایت از مصرف کنندگان اشاره کرد.

در ادامه آخرین وضعیت روابط تجاری با امارات در حوزه صادرات و واردات و به‌ویژه صادرات محصولات کشاورزی و صیفی جات و موانع و راهکارهای توسعه صادرات محصولات مذکور در داخل و همچنین در بازار امارات مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات، رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تربار و نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان البرز به برخی مشکلات فرا روی صادرات محصولات کشاورزی و صیفی‌جات به امارات از جمله در حوزه های بازگشت ارز، تولید، حمل و نقل، بندری، بازاریابی،بسته بندی،افت کیفیت وعدم اعمال نظارت کافی و...اشاره کرده و از دستگاههای دولتی درخواست پیگیری نمودند.

نماینده وزارت جهاد کشاورزی نیز بر ضرورت تولید تقاضا محور بر اساس نیازهای بازار تاکید کرد.

گفتنی است، در این نشست علاوه بر مدیران و کارشناسان ذیربط در سازمان توسعه تجارت ایران، نمایندگان دستگاهای دولتی و خصوصی از جمله وزارت خارجه، بانک مرکزی، جهاد کشاورزی، اتاق بازرگانی ایران،گمرک، رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات و رئیس اتحادیه صادرکنندگان تربار حضور داشتند.

 

 

 تاریخ انتشار:1399/04/31  ساعت درج:١٢:٠٠  شماره خبر:٩٢٥٧  بازدید:1833

  نسخه چاپي


خروج