صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
در بیست و پنجمین نشست کمیته کارشناسی شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی مطرح شد:
تسهیل و تسریع روند بازگشت ارزهای صادراتی

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تاکید بر شرایط تجاری کشور و مشکلات مربوط به تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا نیل به هدف از پیش تعیین شده ۴۱ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در سال ۹۹ را نیازمند تلاش جمعی کلیه دستگاه‌های اجرایی مسئول دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در بیست و پنجمین نشست کمیته کارشناسی شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور، ابلاغ بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۹ و رفع تعهدات ارزی سال‌های‌۹۷ و ۹۸ توسط بانک مرکزی را حائز اهمیت توصیف کرد و از اعضای کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات غیرنفتی درخواست کرد نسبت به ارائه نظرات کارشناسی با هدف ارسال به بانک مرکزی اقدام کنند.

وی با تأکید بر اهمیت بررسی‌های کارشناسی و استفاده از نظرات متخصصان و کارشناسان بخش‌های خصوصی و دولتی در جهت تسهیل و تسریع در بازگشت ارز، از بانک مرکزی خواست تا از مشورت کمیته کارشناسی شورایعالی صادرات استفاده بیشتری کند.

زادبوم در خصوص رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان با بیان اینکه بازگشت ارز به چرخه اقتصادی دغدغه دولت و بخش غیردولتی است، اظهار داشت: بانک مرکزی کماکان باید ضمن حضور فعال و موثر در جلسات کمیته کارشناسی شورایعالی صادرات در خصوص تشریح سیاست‌ها و ضوابط ابلاغی در این خصوص و تنویر افکار بخش خصوصی و فعالان حوزه صادرات اقدام کند.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: از آنجایی که موضوع تسهیل فرآیند بازگشت ارز توسط صادرکنندگان از وظائف و تکالیف بانک مرکزی است، حضور فعال نمایندگان بانک مرکزی برای پاسخگویی در جلسات کمیته کارشناسی ضروری است.

دبیر شورای‌عالی صادرات غیرنفتی همچنین از اقدامات سازمان توسعه تجارت ایران در جهت برگزاری جلسات مشترک با صادرکنندگان با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون، اتاق اصناف با هدف تسهیل و تسریع بازگشت ارز حاصل از صادرات خبر داد و ابراز امیدواری کرد با تلاش‌های انجام شده شاهد رفع ابهامات و تسریع در روند تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان براساس ترتیبات قانونی باشیم.

توسعه و تجهیز زیرساخت‌های صادراتی استان سیستان و بلوچستان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در حاشیه جلسه کمیته کارشناسی شورای‌عالی صادرات غیرنفتی با اشاره به سفر هفته گذشته سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به استان سیستان و بلوچستان، پیگیری توسعه و تجهیز زیرساخت‌های صادراتی استان سیستان و بلوچستان، به ویژه پیگیری ایجاد و توسعه پایانه‌های صادراتی در استان فوق‌الذکر را از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر دانست.

زادبوم ضمن اعلام خبر برگزاری میز افغانستان با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی ذی‌ربط تاکید کرد: بایستی تمامی دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط برای تحقق اهداف و برنامه‌های توسعه محور شرق به ویژه زیرساخت‌های منطقه آزاد چابهار و مرزهای گمرکی همجوار با کشورهای افغانستان مساعدت و کمک کنند. 

حمایت از تولید و صادرات فرش دستباف

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از جلسه با توجه به اهمیت تولید و صادرات فرش دستباف و ضرورت حمایت از تولیدکنندگان این محصول استراتژيک کشور و با اشاره به اینکه عمدتا معیشت اقتصادی روستائیان به توسعه کسب و کار این محصول وابسته است، تاکید کرد درخواست‌ها و نیازمندی‌های مرکز ملی فرش دستباف در راستای رونق تولید و صادرات مورد توجه و مساعدت دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط قرار گیرد.

گفتنی است، در این نشست مقرر شد جلسه بعدی کمیته کارشناسی شورای‌عالی با دستور کار بررسی سیاست‌های تشویقی و تسهیل فرایند بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور با حضور معاون ارزی بانک مرکزی و مدیران ذی‌ربط ایشان برگزار شود.

 

 

 تاریخ انتشار:1399/04/27  ساعت درج:٠٩:٥٠  شماره خبر:٩٢٤٠  بازدید:1967

  نسخه چاپي


خروج