صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گرفت؛
موافقت با بازگشایی مرز‌ شلمچه و‌ مندلی (سومار)

 

مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از موافقت نخست‌وزیر عراق با بازگشایی مرزهای مشترک شلمچه در استان بصره و  مندلی (سومار) در استان دیالی این کشور با ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن با اعلام این خبر گفت: پس از شیوع ویروس کرونا تمامی مرزهای تجاری بین ایران و عراق بسته شده بود‌ و‌ با کاهش شیوع این ویروس در موج اول فراگیری آن، به تدریج مرزهای تجاری بین دو کشور بازگشایی شد.

وی افزود: در این زمینه با همکاری وزارت بهداشت، وزارت راه و شهرسازی، گمرک ایران و دیگر نهادهای دست اندرکار و مرتبط، برخی پروتکل‌ها و تدابیر بهداشتی برای کاهش تسری ویروس کرونا در مرزهای تجاری با کشورهای همسایه از جمله عراق اتخاذ شد که نقش مهمی در بازگشایی مجدد مرزها ایفا کرد.

پیلتن با اشاره به اینکه کاهش تجارت با کشور عراق موجب ضرر و زیان دو طرف است، ادامه داد: تلاش‌های دیپلماتیک و مذاکره با مقامات مسئول در کشور عراق موجب شد دولت عراق پس از موافقت با بازگشایی مرزهای تجاری مشترک با اقلیم کردستان، در هفته اخیر با بازگشایی مرز شلمچه و همچنین سومار به صورت محدود موافقت کند و به زودی روند صادرات ایران از این مرزها به عراق از سر گرفته شود.

مدیر کل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران ابراز امیدواری کرد با بازگشایی مجدد و کامل کلیه مرزهای تجاری با عراق روند مبادلات تجاری میان دو کشور به حالت عادی برگشته و سیر صعودی بگیرد.

گفتنی است، حجم روابط تجاری دو کشور حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال برآورد شده است.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1399/04/19  ساعت درج:١٣:٥٧  شماره خبر:٩٢٠٥  بازدید:2137

  نسخه چاپي


خروج