صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
معاون وزیر و ریس کل سازمان توسعه تحارت ایران مطرح کرد
صادركنندگاني كه ارز كشور را تامين مي‌كنند، رزمندگان خط مقدم جنگ اقتصادي هستند

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به عدم بازگشت حدود ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی طی سال‌های ۹۷ و ۹۸، بخشی از دلیل این مهم را ناشی از عدم اطلاع صادرکنندگان از قوانین، مقررات و دستورالعمل‌ها و همچنین دریافت وجه کالاها به صورت ریالی از سوی برخی از صادرکنندگان در سال ۹۷ و سوء‌استفاده انجام شده از محل کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با بیان اینکه صادركنندگاني كه ارز كشور را تامين مي‌كنند، رزمندگان خط مقدم جنگ اقتصادي هستند و بايد از آنان تقدير و تشكر كرد، اظهار امیدواری کرد با تمهیدات اندیشیده شده تا پایان تیرماه ۹۹، مقادیر بیشتری از ارز حاصل از صادرات سال ۹۸ به چرخه اقتصادی کشور بازگردد.


وی تشکیل کارگروه پایش رفتار تجاری و کمیته اقدام صادراتی را در راستای اجرایی کردن اهداف و وظایف مندرج در اساسنامه سازمان توسعه تجارت ایران دانست و حضور اتاق‌ بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون ایران، اتاق اصناف ایران و همچنین گمرک ج. ا. ایران در کارگروه‌های فوق‌الذکر را بیانگر همسویی دیدگاه‌ها و راهبردهای بخش‌های دولتی و خصوصی در جهت مرتفع کردن مشکلات فرا روی صادرات غیرنفتی عنوان کرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین دو مساله مهم رفع تعهدات ارزی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده را مهم‌ترین موضوعات ارائه شده به کارگروه‌های فوق‌الذکر اعلام کرد.

زادبوم با تاکید بر اهمیت بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور، گفت: سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی صادرات غیرنفتی، نسبت به انعکاس دغدغه‌های صادرکنندگان در خصوص مشکلات مطروحه به مراجع ذی‌ربط اقدام کرده و سعی می‌کند با همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی ج. ا. ایران، گمرک ج. ا. ایران و سازمان امور مالیاتی راهکارهای کارشناسی را اجرایی و عملیاتی کند.

معاون وزیر صمت در پایان گفت: کارگروه‌های پایش رفتار تجاری و کمیته اقدام صادراتی در سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها نیز بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی فعال خواهند بود.

 

 

 تاریخ انتشار:1399/04/05  ساعت درج:١٩:٥٦  شماره خبر:٩١٤٨  بازدید:2067

  نسخه چاپي


خروج