صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
ابلاغ دستورالعمل اجرابی ماده (3) بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 1398

 

وزارت اقتصاد و دارایی دستورالعمل اجرایی ماده (3) بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 1398 را که طی جلساتی با نمایندگان دستگاه‌های مربوط تهیه و نهایی شده، ابلاغ کرد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی سال 98 در تاریخ 98.11.3 از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد که حسب ماده( 3) بسته مزبور، وزارت اقتصاد و دارایی مکلف شده با همکاری بانک مرکزی ج. ا. ایران، صندوق توسعه ملی، صندوق ضمانت صادرات، بانک توسعه صادرات و سازمان توسعه تجارت ایران، دستورالعمل مربوط به اجرای مواد(1) و (2) بسته حمایتی مذکور را طراحی و بر آن نظارت کند. 

براساس این دستورالعمل، هدفمند کردن اعطای تسهیلات ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع بانک‌های عامل به طور مشترک و تسهیلات ارزی از محل منابع صندوق توسعه ملی به جامعه صادرکنندگان در جهت نیل به اهداف از پیش تعیین شده در برنامه‌های توسعه کشور، توسعه کمی و کیفی صادرات به بازارهای هدف صادراتی و کمک به حفظ و ماندگاری در بازارهای هدف و در نهایت تحقق بند 10 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در خصوص حمایت همه‌جانبه و هدفمند از صادرات کالا و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت از جمله اهداف ماده 3 بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 1398 است.

همچنین دامنه شمول این دستورالعمل منابع مذکور در ماده 1 و 2 بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی سال 98 است. در این راستا چارچوپ سپرده‌گذاری ریالی و ارزی منابع صندوق توسعه ملی مندرج در مواد 1 و 2 بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی سال 1398 در بانک‌های عامل با رعایت اختیارات قانونی هیات عامل صندوق، نحوه اعطای تسهیلات از محل منابع فوق‌الذکر توسط بانک‌های عامل و نحوه نظارت بر اعطای تسهیلات و مصرف آن در این دستورالعمل لحاظ می‌شود. 

منابع موضوع این دستورالعمل از دو بخش منابع ریالی و منابع ارزی تشکیل شده است: منابع ریالی شامل سپرده‌گذاری تا سقف بیست هزار میلیارد ریال از محل منابع ریالی صندوق، مندرج در بسته حمایتی سال‌های گذشته (شامل مانده سپرده‌گذاری جذب نشده، مبلغ سررسیده شده تسهیلات اعطایی و سود حاصله) در یک دوره دو ساله در بانک‌های عامل، توسط صندوق توسعه ملی جهت اعطای تسهیلات صادراتی و اعطای تسهیلات به صورت ترکیبی به نسبت 50 درصد منابع بانک عامل و 50 درصد منابع سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی است.

منابع ارزی این بسته نیز شامل یک میلیارد یورو سپرده ارزی دو ساله در چند بانک عامل توسط صندوق توسعه ملی ( که تا سقف 2 میلیارد یورو قابل افزایش است) جهت ارائه تسهیلات ارزی به خریداران خارجی کالاها و خدمات ایرانی در قالب اعتبار خریدار و نیز تجهیز کارگاه و تامین سرمایه در گردش شرکت‌های ایرانی صادراتی فعال در زمینه صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی در قالب اعتبار فروشنده است. 

 

 براساس این دستورالعمل طول مدت سپرده‌گذاری صندوق نزد بانک‌های عامل، مطابق بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 1398، دو سال است.

همچنین صادرکنندگان که براساس ضوابط بانک مرکزی در دو سال گذشته کمتر از 50 درصد بازگشت ارز حاصل از صادرات داشته‌اند، صادرکنندگان مواد خام غیرکشاورزی و سطح فرآوری پایین، صادرکنندگان کالاهای دارای آب‌بری بالا و همچنین شرکت‌ها و موسسات موضوع ماده 4 قانون محاسبات عمومی کشور(شرکت‌های دولتی) مشمول تسهیلات موضوع این دستورالعمل نمی‌شوند. 

همچنین اشخاصی که در دو سال گذشته 50 الی 70 درصد بازگشت ارز حاصل از صادرات داشته‌اند، صرفا می‌توانند از 50 درصد تسهیلات موضوع این دستورالعمل بهره‌مند شوند.

براساس ماده 14 این دستورالعمل، بانک‌های عامل موظفند ظرف 15 روز کاری بعد از دریافت تقاضا از طریق سامانه نسبت به بررسی درخواست متقاضی تسهیلات در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه متقاضی اقدام کرده و نتیجه را به متقاضی و سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کنند. براین اساس انجام اعتبار سنجی در مرحله بررسی و اخذ وثایق و تضامین مطمئن برای اعطای تسهیلات مربوطه ضروری است.

لازم به ذکر است نرخ سود تسهیلات ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع بانکی موضوع این دستورالعمل به صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است. همچنین در صورت استفاده بانک‌های عامل از پوشش‌های تضمینی صندوق ضمانت صادرات ایران، صندوق مذکور ظرف حداکثر 10 روز کاری نسبت به اعتبارسنجی و صدور ضمانت‌نامه‌های لازم اقدام می‌کنند.

سقف تسهیلات ریالی موضوع این دستورالعمل نیز، 70 درصد صادرات سال قبل کالاهای مربوطه( براساس نرخ ارز نیمایی) و در خصوص خدمات، 70 درصد قراردادها بنا بر تشخیص بانک‌های عامل و تایید کمیته ماده 19 مستقر در سازمان توسعه تجارت است.

 

 

 تاریخ انتشار:1399/04/01  ساعت درج:٢١:٣٥  شماره خبر:٩١٢٣  بازدید:2167

  نسخه چاپي


خروج